Korduma kippuvad küsimused

Mõned vastused tihti korduma kippuvatele küsimustele.

Mis on improteater?
Lühidalt öeldes on improteater selline teatrižanr, milles etendus sünnib otse publiku silme ees, improviseerides. Meie mõistes improtehnikate areng sai alguse 1940ndatel aastatel Põhja-Ameerikas ning kuigi tegemist on väga uue kunstiliigiga, tehakse tänaseks improt juba igal pool üle maailma.
Loe lähemalt improteatrist.

Kas improteatrit vaatama minnes sunnitakse publikut ka midagi tegema?
Kuna tegemist on vahetult sündiva looga, küsivad impronäitlejad tihti publikult sõnu või mõtteid, mida järgneva etenduse juures inspiratsiooniks kasutada. Mõningate lühemate stseenide juures pakutakse vahel publikuliikmetele võimalust ka lavale tulla näitlejaid aitama aga ülesanded on sealjuures alati lihtsad ning garanteeritult lõbusad.

Miks improteatriga tegelemine hea on?
Hea improviseerimise eelduseks on avatus, julgus, koostöö ja spontaansus. Nende oskuste lihvimisega tegeletakse kõigil improkursustel kuid samas kuluvad need ära ka lastele ja täiskasvanutele, kes astuvad lavale näiteks sõnateatri žanris. Improteatriga tegelemine muudab eneseväljenduses julgemaks ja loovamaks, õpetab üksteist aktiivsemalt tähele panema ning aitab vähendada lavanärvi. Boonusena on improteatri harjutuste sisse kirjutatud paras annus kohapeal sündivat huumorit, nii et õppimine toimub peamiselt läbi naljade ja naeru.
Loe lähemalt improteatritöötubadest koolilastele, õpetajatele ja harrastajatele.

Kuidas improteatrit saab kasutada väljaspool teatrilava?
Improteatri harjutamise vahendiks on mängud, mis aitavad erinevaid oskusi orgaaniliselt ja läbi praktiliste ühistegevuste õppida. Seega on hakatud neid mänge kasutama ka väljaspool näitlejatreeningut erinevate valdkondade koolitamise juures, valides välja just üht või teist oskust arendavad harjutused (nt meeskonnatöö, julgus aga ka juhtimisoskused jms). Sellist praktikat kasutatakse üle maailma juba laialdaselt ning inglise keeles leiab selle kohta rohkem infot kasutades terminit “applied improv“. Kui tahta aga asjalikkus ja teooriad kõrvale jätta võib impromänge kasutada ka erinevatel üritustel nii jäämurdjana kui lihtsalt meelelahutusliku ajaviitena!
Loe lähemalt sellest, mis on impropõhised meeskonnakoolitused ja kuidas üritusi impro abil meelelahutuslikumaks muuta.

Mida ma peaks teadma improteatrikoolitusi tellides?
Üldjuhul eelistan töötubasid läbi viia siseruumides aga kuna iga koolitus on rätsepatöö sõltub palju just konkreetsest olukorrast, osalejatest ja muudest tingimustest. Samuti sõltub koolituses osalevate inimeste arv ürituse iseloomust. Kõige kindlam on alati üle küsida, sest nii saan teile lähemalt selgitada oma töömetoodikaid ja võimalusi. Ja igal juhul tasub arvestada, et improtöötubadega tuleb alati kaasa palju nalja ja head tuju ning grupi tänu teile just selle koolituse valimise eest!