Skip to content

Mõned korduma kippuvad küsimused ja vastused neile

Mis on improteater?
Lühidalt öeldes on improteater selline teatrižanr, milles etendus sünnib otse publiku silme ees, improviseerides. Meie mõistes improtehnikate areng sai alguse 1940ndatel aastatel Põhja-Ameerikas ning kuigi tegemist on väga uue kunstiliigiga, tehakse tänaseks improt juba igal pool üle maailma.
Eestis on impro veel suhteliselt uus nähtus. Teinekord kohtab selle kohta erinevaid võõrastavaid arvamusi – küll kardetakse, et publik on sunnitud tegema ebameeldivaid asju, küll leitakse, et sedasorti teatrit võib igaüks harjutamatagi teha ning mõned arvavad, et tegemist on kahtlase usukultusega. See-eest neilt, kes on esimest korda improt vaatama tulnud, kuuleb enamasti teistsuguseid reaktsioone. Iga improtaja on kuulnud mõnelt sõbralt pärast etendust lauseid nagu: “Kuule, aga see oli ju väga lahe!”, “Räägi nüüd ausalt ära, kui palju teil seal ikka ette kokku lepitud oli?” või “Tead, ma siin mõtlesin, ma tahaks ka seda proovida..”.
Iga improviseeritud etendus on ainukordne ning sünnib ainult selles hetkes just nende näitlejate ja publiku koostöös. Väga raske on kellelegi eelnevalt selgitada, mida ta vaatama tuleb, sest näitlejad ei tea seda päris täpselt isegi. Kuigi ka klassikalises teatris on iga etendus ainukordne, teeb ainult improvisatsioonile toetumine need etendused palju haavatavamaks. Palju on kaotada, kuid veel rohkem on võita. Aga praktika näitab, et kohapeal sündivale loole elab enamasti ka alguses skeptiliselt asja vaadanud publik lõpuks tuliselt kaasa. Ja sellist energiat, millega improteatriga tegelemine kaasa toob naljalt mujalt ei leia!

Pilt asukohast inspireeritud improetenduselt Kamniku mahajäetud püssirohutehases Sloveenias

Loe lähemalt impro kohta: https://en.wikipedia.org/wiki/Improvisational_theatre

Kas improteatrit vaatama minnes sunnitakse publikut ka midagi tegema?
Kuna tegemist on vahetult sündiva looga, küsivad impronäitlejad tihti publikult sõnu või mõtteid, mida järgneva etenduse juures inspiratsiooniks kasutada. Mõningate lühemate stseenide juures pakutakse vahel publikuliikmetele võimalust ka lavale tulla näitlejaid aitama aga ülesanded on sealjuures alati lihtsad ning garanteeritult lõbusad.

Miks improteatriga tegelemine hea on?
Hea improviseerimise eelduseks on avatus, julgus, koostöö ja spontaansus. Nende oskuste lihvimisega tegeletakse kõigil improkursustel kuid samas kuluvad need ära ka lastele ja täiskasvanutele, kes astuvad lavale näiteks sõnateatri žanris. Improteatriga tegelemine muudab eneseväljenduses julgemaks ja loovamaks, õpetab üksteist aktiivsemalt tähele panema ning aitab vähendada lavanärvi. Boonusena on improteatri harjutuste sisse kirjutatud paras annus kohapeal sündivat huumorit, nii et õppimine toimub peamiselt läbi naljade ja naeru.

Kuidas improteatrit saab kasutada väljaspool teatrilava?
Improteatri harjutamise vahendiks on mängud, mis aitavad erinevaid oskusi orgaaniliselt ja läbi praktiliste ühistegevuste õppida. Seega on hakatud neid mänge kasutama ka väljaspool näitlejatreeningut erinevate valdkondade koolitamise juures, valides välja just üht või teist oskust arendavad harjutused (nt meeskonnatöö, julgus aga ka juhtimisoskused jms). Sellist praktikat kasutatakse üle maailma juba laialdaselt ning inglise keeles leiab selle kohta rohkem infot kasutades terminit “applied improv“. Kui tahta aga asjalikkus ja teooriad kõrvale jätta võib impromänge kasutada ka erinevatel üritustel nii jäämurdjana kui lihtsalt meelelahutusliku ajaviitena!
Loe lähemalt sellest, mis on impropõhised meeskonnakoolitused ja kuidas üritusi impro abil meelelahutuslikumaks muuta.

Mida ma peaks teadma improteatrikoolitusi tellides?

  • Üldjuhul eelistan töötubasid läbi viia siseruumides aga kuna iga koolitus on rätsepatöö sõltub palju konkreetsest olukorrast, osalejatest ja muudest tingimustest.
  • Samuti sõltub koolituses osalevate inimeste arv ürituse iseloomust. Alla nelja inimese töötube läbi viia ei ole võimalik.
  • Töötoad ei ole füüsiliselt koormavad ja sobivad igas vanuses inimestele alates koolieast. Kui mõnel osalejatest on vaimseid või füüsilisi piiranguid, mistõttu ta ei pruugi saada kõigist tegevustest täiel määral osa võtta, siis oleks hea sellest märku anda võimalikult varakult või niipea kui selleks tekib vajadus.
  • Kui mõni osalejatest plaanib koolitusele tulles mõne looma kaasa võtta, oleks mind hea sellest ette teavitada.
  • Hea on kui jagate avatult infot oma vajaduste kohta, nii saan paremini nendega arvestada.

Kõige kindlam on alati üle küsida, sest nii saan teile lähemalt selgitada oma töömetoodikaid ja võimalusi. Ja igal juhul tasub arvestada, et improtöötubadega tuleb alati kaasa palju nalja ja head tuju ning grupi tänu teile just selle koolituse valimise eest!