Kuidas koolitust proovile panna?

 

Ühel märtsikuu päeval asusin lahendama keerulist ülesannet. Minu eesmärgiks oli leida hulk inimesi, kes üksteist ei tundnud. Me elame siiski Eestis, onju… Lisatingimuseks oli see, et nad võiks varasemalt teatriga olla mitte kokku puutunud ning neil võiks kõigil olla üks ühine vaba aeg. Pean siinkohal tänama kõiki oma sõpru, kes mulle selle väljakutse ellu viimisel toeks olid, sest üksi ma sellega ilmselt poleks hakkama saanud.

Üks lisatingimus oli veel. Kõik need inimesed pidid olema valmis osalema minu improteatripõhises meeskonnakoolituses. Olen seda koolitust teinud varem seltskondadega, kes on omavahel juba keskmiselt hästi tuttavad, ning mulle torkas pähe idee, panna see koolitus proovile inimeste hulgas, kes üksteist ei tea. Esimene eesmärk õnnestus 95%. Koolitusele tulnutest teadsid vaid kaks inimest üksteist ka varem. Koosviibimise algus oli keskmiselt eestlaslik. Mõned julgemad võtsid jutu üles, teised istusid vaikselt oma toolil, oodates viisakalt algust.

Peamiseks improteatri meetodiks on mängud. Tegemist on lihtsate ülesannetega, mida on lõbus lahendada. Üks põhjus, miks see meetod nii hästi töötab ongi ilmselt selles, et see paneb inimesi keskenduma pigem omavahelisele suhtlusele kui käsitletavale probleemile endale. Näiteks antud juhul otsustasid kokkutulnud ühes mängus võtta ühiselt omale eesmärgiks ükssarviku maha müümise. Et tegemist on mütoloogilise olendiga, ei võtnud keegi seda just elu või surma küsimusena. Ent see võimaldas pöörata tähelepanu probleemilt endalt omavahelisele suhtlusele ning ajapikku sai läbi tegevuse selgemaks, et koostöös on ükspuha milline ülesanne kergemini lahendatav kui üksi. Kindlasti pakkus see koolitus kõigile osalejatele ka võimalust astuda veidi välja oma mugavusstsoonist, kuid seda siiski turvalises keskkonnas.

Koolituseks planeeritud kolm tundi möödus kiirelt. Võõrastest olid saanud julgelt omavahel suhtlevad tuttavad ning koolituse lõpuks tõdeti, et areng oli olnud ootamatult kiire. Kui ametlik osa läbi sai, jäid enamik veel omavahel juttu ajama ning lõpuks otsustati üheskoos edasi lõunale minna. Naljaga pooleks võib öelda, et viimased inimesed Eestis, kes veel varem üksteist ei tundnud, said vist nüüd sõbraks tehtud :)

Eksperiment sai ka salvestatud ning selle tulemusena valminud treilerit impropõhistele meeskonnakoolitustele näete siit: