Skip to content

 

Improteater on selline teater, mis sünnib otse laval, publiku silme ees. Lavale minnes küsivad näitlejad publikult mõne sõna inspiratsiooniks (ja mõnikord ei tee nad sedagi) ning usaldavad kõik järgneva üksteise ja oma improviseerimisoskuste kätte. Olen improteatriga tegelenud nüüdseks juba umbes kaksteist aastat ning kümme neist vedanud ka üht Eesti kahest vanimast improteatrist nimega Jaa !mproteater (endine Improgrupp Jaa!). Alates 2016. aastast kuulun ka Euroopa improtajate koostööprogrammi Ohana.

Improteater nõuab head keskendumist, spontaansust ja koostööd. Kui võrrelda improt ja klassikalist teatrit, ütleksin, et need on ühe ja sama sirgjoone eri otstes asuvad üksused, mis pidevalt üritavad teineteise suunas liikuda. Klassikaline sõnateater üritab publikule jätta muljet, et kuigi näitlejad võivad mitmeid õhtuid järjest kanda ette aastasadu vanu tekste, on just selles õhtus sündiv etendus ainukordne. Improteater, vastupidiselt, aga on igal õhtul kordumatuna sündiv lavastus, mis üritab jätta muljet, nagu asjad oleks just nii ammu planeeritud. Seega kuluvad mõlema teatriliigi teadmised ja vahendid mõlemale marjaks ära.

Olen aastate jooksul pakkunud erinevatele harrastusteatritele koolitusvõimalusi, milles saab korraga osaleda terve trupp. Eesmärgiks võib olla nii improtehnikate õppimine selleks, et neid seejärel laval kasutada, kui ka lihtsalt trupi töövahendite värskendamine ja liikmete motiveerimine.  Koolituse jooksul saavad selles osalejad panna end proovile loomingulist lähenemist vajavates mängudes, mille läbi analüüsitakse erinevaid parasjagu fookuses olevaid teemasid (rolliloome, stseeni struktuur, nö. kastist välja mõtlemine, pantomiim jne.). Samuti töötavad improteatrivahendid grupiloomele kasulikult, sest tavapärase teatrihierarhia (peaosad vs kõrvalosad) asemel on improteatri põhimõtete järgi kõik laval olijad ühtmoodi võrdsed. Ning hiljem saab neid ideid üle kanda ka klassikalise teatri lavastustesse, sest nagu teada pole olemas suuri ega väikeseid rolle :)

Kogenenumatele improtajatele olen koostanud ka fokusseeritumaid töötubasid. Neid on mul olnud au läbi viia Soomes, Rootsis, Belgias, Venemaal, Vietnamis, Singapuris, Nepaalis, Hong Kongis, Austraalias ja Uus-Meremaal.

Ülevaate minu rahvusvahelisele turule suunatud koolitustest ja improkoolitustele saabunud tagasisidet leiate siit ja siit.

Improteatritehnikate koolitusi on võimalik korraldada erinevas suuruses truppidele ning vastavalt just nende inimeste vajadusetele. Lähema info saamiseks võtke palun ühendust: rahel.otsa@gmail.com.

 

untitled-design-5